Ai pe masă trei oferte pentru o baterie de aproximativ 15 kWh. Prima costă 19.500 lei, a doua 24.000 lei, a treia 27.800 lei. Instinctul spune să o alegi pe prima — și poate chiar e alegerea bună, dar numai după ce verifici trei lucruri: câți kWh utilizabili primești de fapt, ce e inclus în preț și cât rămâne din buzunarul tău după finanțarea AFM. Prima ofertă nu precizează clar adâncimea de descărcare și lasă punerea în funcțiune pe dinafară. Standardul de 1.500 lei/kWh din ghidul final Casa Verde Baterii nu face comparația asta în locul tău. Trebuie s-o faci tu, înainte să semnezi ceva.
Actualizat 13 octombrie 2026: articolul folosește regulile din ghidul final (Ordinul nr. 1.904/2026, Monitorul Oficial nr. 775 din 14 septembrie 2026): minimum 10 kWh, 1.500 lei/kWh, punctaj pe contribuție și capacitate, fără puterea panourilor. Rezumatul complet e pe pagina Casa Verde Baterii.
Vrei oferte comparabile de la instalatori validați? Configurează sistemul cu configuratorul de baterii de stocare și primești propuneri pe aceeași capacitate, ca să compari efectiv leu cu leu.
Acest articol nu explică din nou programul — regulile în vigoare sunt rezumate pe pagina Casa Verde Baterii, iar diferențele față de varianta din august le găsești în prezentarea proiectului de ghid și a schimbărilor din ghidul final. Aici înveți exact ce să cauți într-o ofertă de instalator ca să nu plătești pentru capacitate, garanție sau montaj care nu există în realitate — și ca să nu pierzi punctaj sau bani din cauza unei formulări vagi în contract.
Ce este standardul de 1.500 lei/kWh — și ce NU este
Ghidul final spune trei lucruri: finanțarea AFM e de maximum 75% din valoarea totală a proiectului, dar nu mai mult de 15.000 lei cu TVA; standardul de cost maxim eligibil e de 1.500 lei pe kWh instalat, TVA inclusă; iar ce depășește standardul plătești tu, ca parte din contribuția proprie. Puse cap la cap, calculul arată așa:
- Cheltuiala eligibilă = costul bateriei cu montajul și punerea în funcțiune, dar cel mult 1.500 lei × capacitatea instalată (kWh)
- Finanțarea AFM = cea mai mică dintre: 75% din valoarea totală a proiectului, 15.000 lei și cheltuiala eligibilă
- Contribuția ta = valoarea totală a proiectului minus finanțarea AFM
Prima greșeală de interpretare pe care o fac oamenii: cred că 1.500 lei/kWh e un preț maxim pe care instalatorii au voie să-l ceară. Nu este. E limita până la care statul recunoaște cheltuiala cu bateria drept eligibilă. Poți plăti oricât peste acest prag — piața liberă rămâne piață liberă — dar diferența intră integral în contribuția ta.
A doua consecință, mai puțin intuitivă: la capacitățile eligibile, standardul de cost nu mai este cel care îți taie finanțarea. Pentru că minimul e 10 kWh, cheltuiala eligibilă poate ajunge la cel puțin 15.000 lei (10 × 1.500). Ce limitează în practică suma primită sunt regula de 75% din valoarea totală și plafonul de 15.000 lei. Finanțarea maximă se atinge când valoarea totală a proiectului e de cel puțin 20.000 lei (15.000 ÷ 0,75) și cheltuiala eligibilă de cel puțin 15.000 lei.
| Capacitate | Cheltuială eligibilă maximă (1.500 lei/kWh) | Exemplu: cost exact 1.500 lei/kWh → finanțare / contribuție | Puncte capacitate |
|---|---|---|---|
| 10 kWh (minim) | 15.000 lei | 15.000 lei → 11.250 / 3.750 lei | 25 |
| 12 kWh | 18.000 lei | 18.000 lei → 13.500 / 4.500 lei | 30 |
| 15 kWh | 22.500 lei | 22.500 lei → 15.000 / 7.500 lei | 37,5 |
| 16 kWh | 24.000 lei | 24.000 lei → 15.000 / 9.000 lei | 40 |
| 20 kWh (maximul de puncte) | 30.000 lei | 30.000 lei → 15.000 / 15.000 lei | 50 |
Reține deci: o baterie de 10 kWh care costă 15.000 lei primește 11.250 lei, nu 15.000, pentru că intervine regula de 75%. Aceeași baterie de 10 kWh, într-un proiect de 20.000 lei, primește 15.000 lei, iar contribuția ta e de 5.000 lei. De la o valoare totală de 20.000 lei în sus, finanțarea rămâne fixă la 15.000 lei și tot ce adaugi plătești tu — dar crește punctajul pe contribuție. Dacă vrei să vezi cum arată asta pe mai multe scenarii, avem deja un calculator dedicat de cofinanțare.
Capcana numărul unu: împarte prețul la kWh utili, nu la kWh nominali
Aici pierzi cei mai mulți bani, și aproape nimeni nu o vede la prima citire a ofertei. O baterie de 15 kWh nominali nu livrează 15 kWh de energie utilizabilă — nicio baterie din piață nu se descarcă 100%, indiferent de brand. Producătorul specifică o adâncime de descărcare (DoD — Depth of Discharge) și, din ea, rezultă capacitatea utilă reală.
La bateriile LiFePO4 obișnuite pe piața românească, DoD-ul variază între aproximativ 90% și 95%. Diferența pare mică, dar la 15 kWh nominali înseamnă între 13,5 și 14,25 kWh utili — o marjă de aproape 1 kWh. Contează mai ales la configurațiile apropiate de minimul de 10 kWh: o baterie de 10,24 kWh nominali cu DoD de 90% are circa 9,2 kWh utili. Ghidul final definește capacitatea de stocare drept „cantitatea totală de energie” pe care sistemul o poate stoca, fără să precizeze explicit dacă e vorba de valoarea nominală sau de cea utilă. La o configurație la limită, cere instalatorului confirmarea în scris că declară o capacitate de minimum 10 kWh, conform fișei tehnice.
Practic, exemplul de la începutul articolului se explică așa: oferta A („19.500 lei, 15 kWh”) are DoD 85% (deci 12,75 kWh utili), fără punere în funcțiune, iar oferta B („24.000 lei, 15 kWh”) are DoD 95% (14,25 kWh utili), cu montaj și PIF incluse. Pe kWh util, A rămâne mai ieftină, dar diferența se reduce de la 300 de lei pe kWh nominal la circa 155 de lei pe kWh util în favoarea ei, înainte să adaugi costul punerii în funcțiune. Vezi calculul complet în tabelul de mai jos.
Ce ceri instalatorului, exact, în scris
Nu accepta doar cifra „kWh” din pliantul de vânzare. Cere explicit, ca linie separată în ofertă:
- Capacitatea nominală a bateriei (cifra de pe fișa tehnică a producătorului)
- Adâncimea de descărcare (DoD) garantată de producător, în procente
- Capacitatea utilizabilă rezultată, calculată de instalator pe baza celor de mai sus (nominal × DoD)
- Numărul de cicluri garantat — ghidul final cere minimum 5.000 — și DoD-ul la care se menține
Dacă instalatorul nu poate răspunde imediat la aceste patru puncte cu o fișă tehnică la vedere, e un semnal — nu neapărat că te înșală, dar că nu lucrează cu date exacte de producător, ci cu cifre „de vânzare”.
Ce intră în cheltuiala eligibilă și unde se duce fiecare leu
Cheltuiala eligibilă, cea la care se aplică standardul de 1.500 lei/kWh, nu înseamnă doar prețul modulelor de baterie. În ghidul final, ea acoperă achiziția sistemului de stocare, montajul, punerea în funcțiune (PIF) și TVA-ul aferent. Invertorul hibrid nu intră aici: e cheltuială neeligibilă, plătită integral din contribuția ta, dar intră în valoarea totală a proiectului. O ofertă serioasă separă aceste componente pe linii distincte, nu le ascunde într-un singur total. Și reține: sunt eligibile numai cheltuielile făcute după aprobarea finanțării de către AFM — nu semna și nu plăti avansuri înainte.
| Componentă | Intră în cheltuiala eligibilă? | Observație |
|---|---|---|
| Modulele bateriei | Da | Costul principal, ținta standardului de 1.500 lei/kWh |
| Invertor hibrid (dacă lipsește) | Nu | Plătit integral de tine; intră în valoarea totală a proiectului; poate fi montat până la PIF-ul bateriei |
| Manoperă montaj | Da | Trebuie să apară ca sumă fixă, nu „estimativă” |
| Punere în funcțiune (PIF) | Da | Fără PIF documentat, decontarea AFM poate fi respinsă |
| TVA | Da | Standardul de 1.500 lei/kWh include TVA |
| Actualizare certificat de racordare | Nu | Obligatorie pentru decontare; costurile, dacă există, rămân în sarcina ta |
| Extindere garanție peste standard | Nu | Costă în plus, nu se recunoaște ca eligibil |
Dacă vrei detaliile despre montarea bateriei pe un sistem fotovoltaic deja existent — cazul cel mai frecvent la prosumatorii care aplică acum — le găsești în ghidul de retrofit. Aici ne oprim doar la felul în care citești oferta financiară, nu la partea tehnică de compatibilitate.
Trei oferte pentru aceeași nevoie de 15 kWh — comparație directă
Scenariu ipotetic, cu prețuri orientative, nu oferte reale: un prosumator care are deja invertor hibrid cere ofertă pentru o baterie de aproximativ 15 kWh. Primește trei propuneri. Finanțarea și punctajul sunt calculate după regulile ghidului final.
| Criteriu | Oferta A | Oferta B | Oferta C |
|---|---|---|---|
| Preț total (cu TVA) | 19.500 lei | 24.000 lei | 27.800 lei |
| Capacitate nominală | 15 kWh | 15 kWh | 14 kWh |
| DoD declarat | 85% (nespecificat clar în ofertă) | 95%, cu fișă tehnică | 92%, cu fișă tehnică |
| Capacitate utilizabilă | ≈12,75 kWh | 14,25 kWh | ≈12,9 kWh |
| Preț / kWh nominal | 1.300 lei | 1.600 lei | ≈1.986 lei |
| Preț / kWh util | ≈1.529 lei | ≈1.684 lei | ≈2.158 lei |
| Montaj + PIF incluse | Nu — PIF „la cerere”, cost separat | Da, ambele incluse | Da, dar garanție doar 3 ani (sub minimul de 5 ani) |
| Cheltuială eligibilă (max. 1.500 lei/kWh nominal) | min(19.500, 22.500) = 19.500 lei | min(24.000, 22.500) = 22.500 lei | min(27.800, 21.000) = 21.000 lei |
| Finanțare AFM (min. dintre 75% din total, 15.000 lei, eligibil) | 14.625 lei | 15.000 lei | 15.000 lei |
| Contribuția ta | 4.875 lei + PIF separat | 9.000 lei, totul inclus | 12.800 lei |
| Punctaj estimat (contribuție + capacitate) | 10 + 37,5 = 47,5 | 18 + 37,5 = 55,5 | ≈25,6 + 35 = ≈60,6 |
| Verdict | Oferta A e cea mai ieftină și pe kWh util, dar DoD-ul nu e documentat și PIF-ul rămâne pe cont propriu — cere completarea ofertei înainte s-o compari corect. Oferta B e cea mai completă și are documentele de care ai nevoie la decontare. Oferta C e cea mai scumpă pe kWh util și are o garanție sub minimul cerut de program — așa cum e scrisă, nu poate fi folosită pentru Casa Verde Baterii. | ||
Observă un detaliu important pentru punctaj: în ghidul final, contribuția proprie cântărește mult — 30 × contribuția / finanțarea AFM, maximum 50 de puncte. De aceea oferta C, cea mai scumpă, ar ieși cu punctajul cel mai mare. Dar banii aceia în plus se duc pe un preț umflat, nu pe capacitate. Pentru o sumă apropiată poți obține mult mai mult: o baterie de 20 kWh care costă 30.000 lei primește tot 15.000 lei finanțare, iar contribuția ta de 15.000 lei adună 30 de puncte, plus 50 la capacitate — 80 de puncte, față de circa 60,6 la oferta C. Dacă urmărești punctajul, pune banii în kWh, nu într-un preț mai mare pe kWh. Detaliile sunt în formula de punctaj a programului; puterea panourilor nu mai contează deloc.
Șase semnale de alarmă într-o ofertă de baterie
Fiecare dintre aceste semnale are un mecanism financiar clar în spate — nu sunt „intuiții”, sunt moduri concrete prin care o ofertă îți poate lua bani fără să încalce, tehnic, nicio regulă.
1. Prețul „nimerește” exact standardul sau pragul de 20.000 lei
Dacă prețul total e suspect de aproape de 1.500 lei × capacitatea declarată (de exemplu, 22.450 lei pentru 15 kWh, când 1.500 × 15 = 22.500 lei) sau ajunge fix la 20.000 lei, pragul de la care finanțarea atinge 15.000 lei, instalatorul a calculat prețul pornind de la cât poate „consuma” finanțarea, nu de la costul real al echipamentului și manoperei. Cere să vezi oferta defalcată pe componente — nu doar totalul.
2. Capacitatea e afișată doar nominal, fără DoD
Dacă oferta spune „baterie 15 kWh” fără nicio mențiune despre adâncimea de descărcare, cifra e făcută să pară mai avantajoasă pe kWh nominal. Cum am arătat mai sus, diferența poate fi de 10-15% din energia reală disponibilă.
3. Garanție sub 5 ani sau garanție „de brand” fără cicluri declarate
Ghidul final cere minimum 5 ani garanție, minimum 5.000 de cicluri și un BMS care monitorizează temperatura, tensiunea și curenții maximi de încărcare și descărcare. O ofertă cu „garanție producător” fără cifra de cicluri specificată explicit nu îți spune nimic verificabil — iar fără cifra asta nu știi dacă bateria trece de pragul programului.
4. Echipament fără fișă tehnică la vedere
Dacă instalatorul nu îți poate arăta fișa tehnică a producătorului (nu un flyer de vânzare, ci documentul oficial cu DoD, cicluri, BMS, temperatură de operare, certificări), nu ai de unde verifica nimic din ce ți se promite verbal.
5. Punerea în funcțiune lipsește din preț
PIF-ul e o cheltuială eligibilă distinctă. Dacă apare ca „opțional” sau „se stabilește ulterior”, riști fie un cost suplimentar surpriză, fie o problemă la decontare — AFM cere dovada punerii în funcțiune și certificatul de racordare actualizat cu capacitatea bateriei.
6. „Montaj estimativ” fără sumă fixă
Manopera trebuie să fie o sumă clară în ofertă, nu o estimare care „se ajustează la fața locului”. Finanțarea aprobată nu se poate suplimenta, deci orice cost peste ce ai declarat inițial e integral pe cheltuiala ta.
| Element din ofertă | Ce trebuie să scrie explicit | Semnal de alarmă |
|---|---|---|
| Capacitate | Nominal (kWh) + DoD (%) + utilizabil (kWh) | Doar cifra nominală, fără DoD |
| Preț | Defalcat: echipament / montaj / PIF / TVA / invertor hibrid (dacă e cazul) | Un singur total, fără linii separate |
| Garanție | Minimum 5 ani + minimum 5.000 cicluri, ambele numeric | „Garanție producător” fără cifre |
| BMS | Monitorizare temperatură, tensiune, curenți maximi de încărcare/descărcare | Nicio mențiune despre BMS |
| Tip cuplare | AC-coupled sau DC-coupled, precizat clar, plus invertorul hibrid compatibil cerut de ghid | Nespecificat sau „compatibil cu orice invertor” |
| Fișă tehnică | Document oficial al producătorului, atașat | Doar prezentare comercială / flyer |
| Punere în funcțiune | Inclusă în preț, cu proces-verbal la final | „Opțional” sau „se stabilește ulterior” |
| Manoperă | Sumă fixă, în lei | „Estimativ” sau „se ajustează la fața locului” |
| Certificare | Organism acreditat, SR EN/ISO 17065 | Fără mențiune de certificare |
Cum ceri oferte comparabile de la mai mulți instalatori
Ca să compari mere cu mere, trimite fiecărui instalator aceeași cerere, cu aceiași parametri fixați dinainte. Altfel primești trei oferte pe trei configurații diferite și pierzi ore încercând să le aduci la același numitor.
Fixează, înainte să ceri oferte:
- Aceeași capacitate utilizabilă țintă (nu nominală) — de exemplu, „minimum 14 kWh utili”
- Același tip de cuplare — AC-coupled sau DC-coupled, în funcție de invertorul existent
- Montaj și PIF incluse în preț, nu opționale
- Aceleași cerințe minime — cel puțin 5 ani garanție, 5.000 de cicluri și BMS
Un text scurt pe care îl poți copia și trimite fiecărui instalator, ca să primești oferte pe aceiași termeni:
„Vă rog o ofertă pentru o baterie de stocare cu minimum [X] kWh capacitate utilizabilă (nu nominală), compatibilă [AC-coupled / DC-coupled] cu invertorul meu [model]. Vă rog să includeți în ofertă: capacitatea nominală, DoD garantat de producător, numărul de cicluri, BMS-ul, montajul și punerea în funcțiune ca sume fixe incluse în total, separat costul invertorului hibrid dacă e necesar, și fișa tehnică a producătorului. Cerințe minime: 5 ani garanție, 5.000 de cicluri. Comanda și plata se fac doar după aprobarea AFM.”
Dacă un instalator nu poate răspunde punct cu punct la acest text, nu înseamnă automat că e o ofertă rea — dar înseamnă că trebuie să insiști pentru completări înainte să semnezi orice. Pentru compatibilitatea tehnică exactă cu invertorul tău, seria noastră pe mărci de invertoare (Fronius, Growatt, SolaX, Sungrow, Deye) intră în detalii pe care acest articol nu le acoperă.
Ce faci concret înainte să semnezi
Construiește-ți propriul tabel, exact ca modelul de mai sus, cu toate ofertele primite. Trei pași, în ordinea asta:
- Calculează kWh utili pentru fiecare ofertă (nominal × DoD) și împarte prețul total la această cifră, nu la cea nominală
- Verifică ce e inclus — montaj, PIF, garanție reală, cicluri, BMS — și adaugă costurile ascunse la prețul „mic” dacă lipsesc
- Recalculează finanțarea, contribuția și punctajul cu regulile din ghidul final, pentru fiecare ofertă, ca să știi cât plătești tu efectiv din buzunar la fiecare variantă
Abia după acest exercițiu poți spune cu adevărat care ofertă e „mai ieftină” — nu înainte. Iar semnătura și plata vin numai după ce AFM aprobă finanțarea.
Întrebări frecvente
Standardul de 1.500 lei/kWh e prețul maxim pe care are voie să-l ceară instalatorul?
Nu. Este limita până la care statul recunoaște cheltuiala cu bateria drept eligibilă, TVA inclusă. Poți plăti mai mult per kWh dacă alegi un echipament premium — diferența peste acest prag intră integral în contribuția ta proprie.
De ce două oferte cu „15 kWh” pot livra cantități diferite de energie?
Pentru că 15 kWh e, de obicei, capacitatea nominală, iar energia real disponibilă depinde de adâncimea de descărcare (DoD) a bateriei — care variază între aproximativ 85% și 95% în funcție de producător și tehnologie. La 15 kWh nominali, diferența dintre 85% și 95% DoD înseamnă 1,5 kWh util în plus sau în minus.
Când primesc finanțarea maximă de 15.000 lei?
Când valoarea totală a proiectului e de cel puțin 20.000 lei (15.000 ÷ 75%) și cheltuiala eligibilă cu bateria e de cel puțin 15.000 lei. De exemplu, o baterie de 10 kWh care costă 20.000 lei primește 15.000 lei, la fel ca una de 15 kWh care costă 22.500 lei. O baterie de 10 kWh care costă 15.000 lei primește 11.250 lei, pentru că intervine regula de 75%.
Punerea în funcțiune (PIF) trebuie inclusă în prețul ofertei?
Da, ar trebui. PIF-ul face parte din cheltuiala eligibilă, alături de echipament și manoperă. Dacă lipsește din ofertă sau apare ca „opțional”, riști fie un cost suplimentar neprevăzut, fie dificultăți la decontarea din partea AFM, care cere dovada punerii în funcțiune.
Ce fac dacă instalatorul nu vrea să-mi dea fișa tehnică a bateriei?
Cere-o din nou, explicit, ca document al producătorului, nu material de vânzare. Dacă refuzul persistă, tratează-l ca un semnal de alarmă — fără fișa tehnică nu poți verifica DoD-ul, numărul de cicluri, BMS-ul sau certificarea echipamentului, adică exact cerințele tehnice ale programului.
O garanție mai mare de 5 ani justifică un preț mai mare pe kWh util?
Poate, dar verifică ce acoperă exact garanția extinsă — numărul de cicluri garantate la acel termen, nu doar anii. O garanție de 10 ani cu un număr de cicluri nespecificat valorează mai puțin decât o garanție de 5 ani cu 6.000 de cicluri clar declarate în fișa tehnică. Iar sub 5.000 de cicluri, bateria nu e eligibilă în program.
Articole conexe
- Cât costă o baterie de stocare în 2026: prețuri reale și finanțare AFM
- Baterie AC-coupled vs. DC-coupled: ce alegi la un retrofit
- Calculator Casa Verde Baterii: cât iese din buzunarul tău
Actualizat: 13 octombrie 2026, după ghidul final Casa Verde Baterii (Ordinul nr. 1.904/2026, Monitorul Oficial nr. 775 din 14 septembrie 2026). Prețurile din exemple sunt ipotetice.
